Dla laika: geodezja

, więc nie każdy nadaje się, aby nim zostać. Przede wszystkim geodezja to bardzo ścisła dziedzina, która bazuje na dość skomplikowanym sprzęcie i trudnych obliczeniach matematycznych. Ponadto bycie geodetą to nie tylko praca za bi

Dla laika: geodezja Kto korzysta z usług geodetów? Na pewno inwestorzy, którzy firm wykonawczych poszukują lokalnie: . O geodezji.

Profesja geodety

Geodezja to dziedzina wymagająca pewnych umiejętności i cech, więc nie każdy nadaje się, aby nim zostać. Przede wszystkim geodezja to bardzo ścisła dziedzina, która bazuje na dość skomplikowanym sprzęcie i trudnych obliczeniach matematycznych. Ponadto bycie geodetą to nie tylko praca za biurkiem, ale też w terenie w różnych warunkach pogodowych.

Ogólnie jest to zawód wymagający bardzo dużo skupienia i koncentracji, ponieważ błąd w pomiarach czy w obliczeniach może zaowocować błędną mapką, a jest to niedopuszczalne.


Nie tylko mapki

Geodezja to nie tylko mapki i prezentacje graficzne pomiarów terenowych- jak mogłoby się wydawać. Geodeci wykonują również sporo tzw. papierkowej roboty. Głównie chodzi tutaj o dokumenty dotyczące rozgraniczania działek, czy inwentaryzacje różnego typu.

Zadania geodety nie ograniczają się więc jedynie do interpretacji i nanoszenia poprawek na mapki. Co wyjaśnia powód dla którego geodeci są dobrze obeznani w prawie dot. działek i inwentarza. Bez tej wiedzy nie mogliby sprawować swojej funkcji w należyty sposób.


Definicja generalizacji mapy

Generalizacja kartograficzna, generalizacja mapy, uogólnienie mapy (łac. generalis ? powszechny, ogólny) ? w kartografii proces zmniejszania szczegółowości mapy podczas prac redakcyjnych związanych ze zmniejszaniem skali mapy1.

O generalizacji decyduje, oprócz skali, także przeznaczenie mapy. Np. treść mapy ściennej, którą ogląda się z dużej odległości, podlegać będzie większej generalizacji niż atlasu samochodowego w tej samej skali.

Generalizacja polega m.in. na upraszczaniu rysunku obiektów geograficznych (np. przebiegu linii brzegowej), stosowaniu różnego rodzaju symboli przedstawiających złożone struktury przestrzenne i ich cechy. Celem generalizacji jest dostosowanie mapy do danych potrzeb, zwiększenie jej czytelności itp.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Generalizacja_mapy