Drewno a styl i ekologia

czany do podrodziny Quercoideae ?rsted, w której najbliżej spokrewniony jest z rodzajami Castanea i Castanopsis. Gromada okrytonasienne (Magnoliophyta Cronquist), podgromada Magnoliophytina Frohne & U. Jensen ex Reveal, klasa R

Drewno a styl i ekologia

W obrębie rodziny zaliczany do podrodziny

Rodzaj z rodziny bukowate z rzędu bukowców, należącego do kladu różowych w obrębie okrytonasiennych. W obrębie rodziny zaliczany do podrodziny Quercoideae ?rsted, w której najbliżej spokrewniony jest z rodzajami Castanea i Castanopsis.

Gromada okrytonasienne (Magnoliophyta Cronquist), podgromada Magnoliophytina Frohne & U. Jensen ex Reveal, klasa Rosopsida Batsch, podklasa oczarowe (Hamamelididae Takht.), nadrząd Juglandanae Takht. ex Reveal , rząd bukowce (Fagales Engl.), rodzina bukowate (Fagaceae Dumort.), podrodzina Quercoideae Orsted., plemię Querceae Dumort., rodzaj dąb (Quercus L.).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dąb


Dlaczego drewno jest lepsze?

Naturalne materiały, czyli co? I dlaczego drewno jest lepsze niż tańsze odpowiedniki? Po pierwsze - nie zawsze drewniane meble są droższe - mozna postawic na zakup mebli z surowego drewna i własnoręcznie je wykończyć. Po drugie - drewno jako surowiec meblowy jest z nami od zawsze - ciężko sobie wyobrazić wnętrze sprzed kilkudziesięciu lat z meblami z płyty wiórowej. Po trzecie - takie meble stanowią same w sobie większą wartość - łatwiej je naprawić, łatwiej zmienić ich wygląd (drewno mozna bejcowac, lakierowac, olejowac, malowac) i łatwiej je odsprzedać. Po czwarte - jest to materiał ekologiczny. Nie wymaga wysokiego przetworzenia, jest z surowca odnawialnego. Te cztery powody nie są oczywiscie jedyne, ale warto o nich pamiętać.


Drewno (technika) Wady i zalety drewna i kilka faktów z Wikipedii

W Polsce, w grodzie Biskupin wszystkie domy, urządzenia obronne i wiele przedmiotów wyposażenia i codziennego użytku były wykonane z drewna.

W drewnie rozróżniamy trzy zasadnicze przekroje:

Drewno jest materiałem niejednorodnym pod względem budowy. Posiada liczne wady, anomalie, uszkodzenia lub inne wrodzone i nabyte cechy, które obniżają jego wartość techniczną i ograniczają zakres użyteczności, ale jednocześnie mogą podnosić jego walory ozdobne. Z punktu widzenia przerobu surowca drzewnego, drewno powinno mieć kształt walca, równomierną słoistość, przebieg włókien równoległy do podłużnej osi, oraz nie powinno mieć sęków (gałęzi).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Drewno_(technika)