O Endoskopii- diagnoza, badanie i lekarze

owych, które są przeprowadzane u osób w praktycznie każdym wieku. Pozwalają one na dokonanie bardzo precyzyjnej oceny stanu zdrowia pacjenta i dostosowanie sposobu leczenia do jego potrzeb. Wobec tego ocena wyników endoskopowych j

O Endoskopii- diagnoza, badanie i lekarze

Ocena stanu zdrowia pacjenta

Opisywaniem badań diagnostycznych zajmują się specjalnie przygotowani do tego pracownicy szpitali i przychodni. Podobnie jest w przypadku badań endoskopowych, które są przeprowadzane u osób w praktycznie każdym wieku. Pozwalają one na dokonanie bardzo precyzyjnej oceny stanu zdrowia pacjenta i dostosowanie sposobu leczenia do jego potrzeb. Wobec tego ocena wyników endoskopowych jest bardzo ważnym i odpowiedzialnym zadaniem. Na szczęście zdają sobie z tego sprawę osoby przeprowadzające tego rodzaju badania oraz osoby je opisujące. Są one w stanie na podstawie wyniku endoskopii poddać pacjenta odpowiedniej terapii i wpłynąć na poprawę stanu jego zdrowia fizycznego i psychicznego. Wobec tego wydaje się, że warto poważnie podchodzić do wykonywania badań endoskopowych.


Endoskopia i kilka faktów z Wikipedii

Badania endoskopowe polegają na wprowadzaniu do wnętrza ciała pacjenta sondy endoskopu (część endoskopu zawierająca światłowód do oświetlenia badanego pola, obrazowód ? przekazujący obraz z wnętrza badanego narządu oraz kanał narzędziowy służący do wprowadzenia specjalnych narzędzi służących do pobierania materiału do badań i wykonywania zabiegów).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Endoskopia


Wikipedia i definicja kolonoskopii

Kolonoskopia ? metoda badania dolnego odcinka przewodu pokarmowego polegająca na oglądaniu wnętrza jelita grubego. Polega ona na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego wziernika zakończonego kamerą i przesłaniu obrazu na zewnątrz. Do tego celu służy giętki instrument zwany kolonoskopem, który jest zbudowany podobnie jak fiberoskop służący do diagnostyki górnego odcinka przewodu pokarmowego. Podczas kolonoskopii możliwe jest też pobieranie wycinków błony śluzowej jelita grubego do badań histopatologicznych, a także wykonywanie drobnych zabiegów, np. usuwanie pojedynczych polipów.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolonoskopia