O energii słonecznej - czy to się opłaca?

Montaż na dachu czy w najbliższym otoczeniu domu takich instalacji jest bardzo ciekawym i korzystnym dla właściciela pomysłem na wykorzystanie energii Słońca. W związku z tym, że coraz więcej energii jest produkowane w ten sposób

O energii słonecznej - czy to się opłaca? Fronius Primo 4.0-1

Produkcja energii elektrycznej w oparciu o Słońce

Bardzo dobrym pomysłem na wykorzystanie energii docierającej do nas wraz z promieniami słonecznymi są instalacje fotowoltaiczne. Montaż na dachu czy w najbliższym otoczeniu domu takich instalacji jest bardzo ciekawym i korzystnym dla właściciela pomysłem na wykorzystanie energii Słońca. W związku z tym, że coraz więcej energii jest produkowane w ten sposób możemy nie tylko tworzyć prąd w całkowitej harmonii ze środowiskiem, ale także obniżyć swoje wydatki na energię elektryczną. Na pewno, jeśli istnieją takie możliwości, warto zdecydować się na montaż instalacji pobierających energię ze Słońca. Dzięki temu nie tylko nasze rachunki się obniżą, ale także będziemy produkować energię w sposób zgodny z naszym otoczeniem i najlepszy w naszych warunkach geograficznych.


Wykorzystanie energii ze Słońca do produkcji ciepłej wody

Panele słoneczne to oprócz fotowoltaiki najpopularniejsze instalacje ekologiczne wykorzystywane zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w firmach. To dzięki kolektorom słonecznym otrzymujemy bezpośrednio ogrzaną do wysokiej temperatury wodę, którą możemy wykorzystać w gospodarstwie domowym. Specjalny układ powoduje, że jest to o wiele prostsza konstrukcja. Jest to świetny pomysł na zaopatrzenie gospodarstwa domowego w ciepłą wodę bez ponoszenia kosztów związanych z ogrzewaniem zimnej wody. Ta oferta to odpowiedni pomysł także dla przedsiębiorców, którzy muszą korzystać z ciepłej wody na przykład do mycia aparatury. Nie da się ukryć, że jest to bardzo innowacyjne rozwiązanie.


Czym jest termoliza wody?

W wysokich temperaturach (ponad 2500 K) następuje termiczny rozkład pary wodnej na wodór i tlen. Otrzymanie tak wysokiej temperatury jest możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich zwierciadeł skupiających promienie słoneczne, zatem rozbicie wody na wodór i tlen nie stanowi problemu. Trudne jest natomiast rozdzielenie tak powstałych gazów. Przy obniżaniu temperatury następuje bowiem ich ponowne spalenie (powrót do postaci wody). Trwają prace nad efektywnymi metodami rozdzielania wodoru i tlenu w tak wysokiej temperaturze. Pod uwagę brana jest między innymi efuzja możliwa dzięki dużej różnicy mas atomów wodoru i tlenu, oraz użycie wirówek. Konieczność pracy w tak wysokiej temperaturze powoduje duże straty energii, wysokie koszty budowy urządzeń, ich szybkie zużywanie się i małą sprawność.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Energetyka_s%C5%82oneczna#Uzyskiwanie_energii_z_promieniowania_s.C5.82onecznego