Obrabiarki sterowane komputerowo

co po za tym? Czym wyróżniają się obrabiarki na tle branży przemysłowej? Patrząc na postęp technologiczny w ostatnich latach, maszyny CNC wyróżniają się cechą która staje się coraz bardziej popularna wśród nowości technicznych

Obrabiarki sterowane komputerowo

Pozytywne aspekty centrum CNC

Rozważmy frezarki CNC w nieco szerszym świetle - wiemy co robią, część korzyści jaka z tego płynie jest oczywista, otrzymujemy po prostu pożądany produkt - ale co po za tym? Czym wyróżniają się obrabiarki na tle branży przemysłowej?

Patrząc na postęp technologiczny w ostatnich latach, maszyny CNC wyróżniają się cechą która staje się coraz bardziej popularna wśród nowości technicznych - wszechstronnością. Zmieniając program frezarki i ewentualnie rodzaj bloku metalu, lub tworzywa sztucznego, który do niej wchodzi, możemy uzyskać całkiem inny element. Dzięki temu, potężne maszynerie, nastawione na produkowanie jednego elementu, ciężkie do przeróbki, powoli odchodzą do lamusa. Nie wszystko da się oczywiście zrobić na obrabiarkach, ale zdecydowanie ułatwiają one proces produkcji części mechanizmów i innych elementów przemysłowych.


Za Wikipedią - rodzaje układów sterowania:


Sterowanie punktowe ? pozycjonowanie narzędzia w ściśle określonym położeniu względem przedmiotu;
Sterowanie odcinkowe ? realizuje ruchy robocze, czyli przemieszczenie narzędzia z zadanym posuwem, ale wyłącznie po torach równoległych do ustalonej osi współrzędnych;
Sterowanie kształtowe (ciągłe) ? realizuje dowolny ruch (proste, skosy, łuki, krzywe) wykonując pełny zakres figury lub bryły; wyróżniamy tu:
sterowanie kształtowe 2D
sterowanie kształtowe 21/2D
sterowanie kształtowe 3D

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Computerized_Numerical_Control


Prototypowanie na obrabiarkach

Wiemy już, że modele tworzone na obrabiarkach CNC są powtarzalne i dzięki funkcjonowaniu jako komputerowy produkt, łatwe do edycji. Jest to zdecydowanie pozytywny aspekt całej technologii, ale dlaczego? Jakby się nad tym zastanowić, przeważnie dobry projekt nie wymaga poprawek, prawda?

Cała istota rzeczy polega na tym, że model aby był "dobry" wymaga testów. Dużo rzeczy można obliczyć, ekstrapolować czy po prostu wziąć "na chłopski rozum", ale w niektórych przypadkach nic nie zastąpi testów wytrzymałościowych. Tutaj właśnie błyszczą frezarki. Wstępnie zaprojektowany model, może być uzyskany jako namacalny prototyp w parę godzin po zapisaniu na komputerze. Następnie może być przetestowany jako pojedynczy element, albo jako część całości - w zależności od potrzeb. Takie testy dostarczają nam często niezbędnych informacji do ulepszenia projektu, który dzięki technologii może być edytowany w bardzo krótkim czasie i na długo przed tym jak ruszyła masowa produkcja.