To nie jest lanie wody!

o roku ceny rosną, najgorzej jest w miastach, gdzie ciepła woda jest wyjątkowo droga. Wiadomo, że nikt nie zrezygnuje z kąpieli. Można używać prysznica, jednak sprawdzajmy regularnie stan baterii - duża ilość kamienia spowoduje, ż

To nie jest lanie wody! Zainteresowany tematem przydomowej oczyszczalni? Więcej dowiesz się tu:

Perlator - dobry sposób

Woda jest niezwykle ważnym surowcem, także w aspekcie dosłownym. Każdego roku ceny rosną, najgorzej jest w miastach, gdzie ciepła woda jest wyjątkowo droga. Wiadomo, że nikt nie zrezygnuje z kąpieli. Można używać prysznica, jednak sprawdzajmy regularnie stan baterii - duża ilość kamienia spowoduje, że wody poleci z prysznica mniej, co nie znaczy, że zużyjemy jej mniej. Warto także sprawdzić, czy nasza słuchawka (lub bateria do wanny) ma perlator. Dzięki niemu ciśnienie wody pozostanie wysokie, jednak poleci jej mniej. Dużo wody marnujemy, czekając aż poleci nam ciepła. Niestety, w większości wypadków nie można nic na to poradzić.


O deficycie wody w Polsce

Woda - najważniejsza substancja na świecie. Bez wody nie byłoby życia na Ziemi. Z punktu widzenia biochemicznego jest niezwykle interesującym obiektem badania, bo ma wyjątkowe cechy. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak woda jest niezbędna, jednak czy nie zapominamy o tym na co dzień?

W naszym kraju jest deficyt wody. Z powodu osuszania terenów podmokłych, wycinania drzew, nic jej nie kumuluje. Stan jest katastrofalny - nasze wodne zasoby są bardzo niskie i porównywalne z zasobami Egiptu.


Regulacje prawne (wikipedia):

Problem unieszkodliwiania ścieków odprowadzanych z domów regulowany jest rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 24 lipca 2006 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (Dz.U. z 2006 r. nr 137, poz. 984)1. Zgodnie z § 11 ust. 5 rozporządzenia, ścieki pochodzące z gospodarstwa domowego mogą zostać odprowadzone do ziemi w granicach gruntu będącego własnością wprowadzającego, przy zachowaniu następujących warunków:

ilość ścieków nie przekracza 5 m?/dobę,
BZT5 ścieków jest zredukowane o co najmniej 20% a zawartość zawiesin ogólnych o 50% w wyniku wstępnego oczyszczenia,
miejsce wprowadzania ścieków oddziela od poziomu wodonośnego warstwa gruntu miąższości co najmniej 1,5 metra.
Dodatkowymi kryteriami są kryteria związane z terenami dla których nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. O możliwości powstania oczyszczalni stanowią wtedy również przepisy szczególne, między innymi te z zakresu ochrony środowiska. Uniemożliwiają one budowę oczyszczalni na:

obszarach objętych ochroną (parki krajobrazowe, strefy ochronnych ujęć wody)
obszary zagrożone powodziami
obszary narażone na zalewanie wodami opadowymi