O solarach - dla lansu czy faktycznej oszczędności?

ycznego oraz ciepła. Dzięki temu można zaoszczędzić na dodatkowym doświetlaniu i ocieplaniu budynku, a dodatkowo zaoszczędzić nieco miejsca w budynku na instalacji w nim dodatkowych urządzeń docieplających. W takich budynkach mont

O solarach - dla lansu czy faktycznej oszczędności? ogniwa słoneczne

Zastosowanie kolektorów słonecznych

Zaletą nowoczesnego budownictwa jest fakt, że zastosowanie w nim nowoczesnych rozwiązań budowlanych pozwala na ekologiczne wytwarzanie prądu elektrycznego oraz ciepła. Dzięki temu można zaoszczędzić na dodatkowym doświetlaniu i ocieplaniu budynku, a dodatkowo zaoszczędzić nieco miejsca w budynku na instalacji w nim dodatkowych urządzeń docieplających. W takich budynkach montowane są ogniwa fotowoltaiczne oraz panele słoneczne i kolektory słoneczne umieszczane na powierzchni dachu. Panele słoneczne służą do wytwarzania prądu elektrycznego, natomiast kolektory słoneczne przeznaczone są do wytwarzania ciepła. Dzięki ich zastosowaniu właściciele dużych budynków nie muszą martwić się o to, że zaczną się one wyziębiać w okresie większych mrozów.


Przemysłowo - energetyka słoneczna

Energetyka słoneczna ? gałąź przemysłu zajmująca się wykorzystaniem energii promieniowania słonecznego zaliczanej do odnawialnych źródeł energii. Od początku XXI wieku rozwija się w tempie około 40% rocznie1. Globalne inwestycje w energię słoneczną w 2014 wyniosły 149,6 mld dolarów23. W 2015 roku łączna moc zainstalowanych ogniw słonecznych wynosiła 230 GW4(wzrost o 50 GW w stosunku do 2014 roku)5 i zaspokajały one 1% światowego zapotrzebowania na energię elektryczną4.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Energetyka_s%C5%82oneczna


Indywidualne zastosowanie energii słonecznej

Ponieważ koszty otrzymywania energii elektrycznej ze światła słonecznego były zawsze wielokrotnie wyższe niż przy wykorzystaniu innych źródeł energii, przez długi czas była ona stosowana jedynie tam, gdzie ich wykorzystanie było bardzo utrudnione lub niemożliwe. Przykładem takich zastosowań były:

urządzenia przenośne wymagające niewielkich ilości energii, np. kalkulatory, zegarki elektroniczne,
trudno dostępne miejsca, gdzie doprowadzenie linii elektrycznej byłoby nieopłacalne, np. domy stojące pojedynczo, kamery monitorujące, fotoradary,
pojazdy, w których wykorzystanie innych źródeł energii byłoby nieopłacalne, np. sztuczne satelity, jachty żaglowe, wozy kempingowe.
Energetykę słoneczną wykorzystuje się coraz powszechniej. Związane jest to, między innymi ze spadkiem cen (200-krotnym w latach 1977-2015 - patrz "ekonomika" poniżej), z większą dostępnością technologii, programami dofinansowania instalacji tego typu urządzeń, rosnącą świadomością ekologiczną oraz wzrostem cen energii pochodzącej z tradycyjnych źródeł. Na rynku pojawiły się również nowe rozwiązania łączące tradycyjne źródła energii (np. LPG) z energią słoneczną, które umożliwiają uniezależnienie się od negatywnych warunków atmosferycznych (np. w czasie zimy).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Energetyka_s%C5%82oneczna#Zastosowanie_energii_s.C5.82onecznej